عروسانه | آشپزي و شيريني پزي، آرايش و زيبايي ، زناشويي و بارداري

علت کمردرد در دوران بارداری ، راه کاهش درد و درمان کمردرد در دوران حاملگی

0.3074460

باوجود شیوع دردهای مختلف در طول بارداری و شیردهی، در کتابهای مرجع، فصلی جداگانه برای این موضوع وجود ندارد. شایعترین دردها در دوران بارداری کمردرد است که در این مطلب به آن اشاره می کنیم.

کمردرد در 50 درصد خانمهای باردار وجود دارد که میتواند به علت افزایش گودی کمر، تغییرات هورمونی یا ترشح ریلاکسین باشد. هورمون ریلاکسین با شل کردن لیگامانها و افزایش حرکت مفاصل باعث درد میشود. افراد باردار از نظر مشکلات دیسک، تفاوتی با افراد عادی ندارند. فشار مستقیم جنین به «ساکروم» (استخوان خاجی) میتواند علت دردهایی باشد که از ستون فقرات منشأ میگیرند و گاهی به مفصل ران یا زانو انتشار مییابد. عواملی مانند سابقه کمردرد، سن کم، وزن بالای مادر و جنین میتواند شیوع کمردرد را در بارداری افزایش دهد.
کمردرد در بارداری
در مطالعه های انجام شده، محل درد در بارداری را به 3 قسمت تقسیم کردهاند. 50 درصد بیماران در ناحیه ساکروایلیاک (اتصال مفصل لگن به انتهای تحتانی ستونمهرهها) درد دارند که با پیشرفت بارداری بدتر میشود. در گروههای دیگر، درد در پشت در قسمت تحتانی و فوقانی وجود دارد که در طول بارداری ثابت است. درد سیاتیک در یک درصد افراد وجود دارد. در ارزیابی کمردرد ابتدا مسایل مربوط به بارداری مانند زایمان زودرس و پارگی لیگامانها را رد میکنیم. مشکلات اورولوژیک مثل هیدرونفروز (تورم و برآمدگی یکی از قسمتهای کلیه به علت برگشت ادرار) و وجود سنگهای کلیه هم باید رد شود. معاینه فیزیکی دقیق با توجه خاص به مفصل ساکروایلیاک باید انجام شود. درواقع باید بررسی شود این مشکل به علت نیمه دررفتگی مفصل ساکروایلیاک یا بیرونزدگی دیسک است یا نه؟ حتی بررسیهای رادیولوژیکی در بارداری برای تشخیص این مشکل انجام میشود.

بارداری نمیتواند منع مطلقی برای بررسیهای رادیولوژیک باشد و مقادیر کم اشعه بر جنین آثار بدی ندارد و در موارد ضروری باید انجام شود. MRI روش خوبی در تشخیص بسیاری از علل کمردرد است و اگرچه به نظر میرسد در بارداری روش بیخطری باشد ولی مطالعه های کافی روی آن انجام نشده و بهتر است در موارد ضروری انجام شود.
درمان کمردرد
گاهی درمان فقط اصلاح وضعیت فیزیکی قرارگیری بدن با تمرین و ورزش است که میتواند در بهبود و جلوگیری از درد کمک کننده باشد. اطمینان بخشی به بیماران و کمی تغییر در نحوه فعالیت آنها میتواند باعث بهبود یا قابل تحمل شدن بسیاری از دردها در بارداری شود.

قدم بعدی، انجام فیزیوتراپی مناسب در بارداری برای تقویت عضلات مقابلهکننده با جاذبه است. چون تقویت این عضلات به جلوگیری از درد کمک میکند. گرم کردن، سرد کردن و ماساژ هم میتواند کمک کننده باشد. از آنجا که بیرون زدگی دیسک در نواحی مختلف ستون فقرات در بارداری نادر است، درد مشابه مشکلات دیسک را که به پا منتشر میشود در ابتدا باید به نیمه دررفتگی ساکروایلیاک نسبت داد. البته درمان با استفاده از کورتون و تزریق در ناحیه اپیدورال در بارداری انجام میشود. این روش که برای درمان دردهای مربوط به دیسک به کار میرود، باید برای زمانی استفاده شود که علایم جدیدی مثل اختلال حسی در اندامها به ویژه پا یا عدم پاسخ به تحریکات درد اضافه شود. به نظر نمیرسد یک دوز کورتون تاثیر بدی بر جنین داشته باشد. این کار قبل از انجام اقدامهای تصویربرداری انجام میشود تا خانم باردار از دردی که دارد آزار نبیند. «استامینوفن» در درمان دردهای خفیف خط اول درمان است. استفاده کوتاه مدت از ایبوپروفن یا ناپروکسن هم مفید است. تسکین دردهای شدید به استفاده از مخدرهای وریدی و بستری در بیمارستان نیاز دارد. مصرف کوتاه مدت مخدرهای خوراکی یا وریدی هم خطری برای جنین ندارد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.